ChemBio, patentine sahip olduğu 1600’den fazla lisanslı sığınakla birlikte, LifeShelterTM’nin gerçek mucidi ve patent sahibidir.

Şişirilebilir maden kaçış sığınağı, O2 üretimi, CO2 temizleme, gıda ve su sağlayan gaz geçirmez bir çadırda, 34 madencinin 96 saate kadar hayatta kalmasına olanak sağlar.

2004 yılında, nükleer enerji endüstrisinde tecrübesi bulunan bir kimya mühendisi olan Ed Roscioli, ChemBio şirketini kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı koruma sağlamak niyetiyle kurdu. 2 Ocak 2006’da, 13 madencinin CO dolu ortamda kalıp sadece birinin kurtulmasıyla sonuçlanan West Virginia Sago kömür madeni patlamasının ardından, Chembio Şirketi odak noktasını değiştirdi. Şubat 2006’da, yani Sago faciasından bir ay sonra, ChemBio madencilerin kurtarılana kadar sığınmasına olanak sağlayan LifeShelterTM’nin tanıtımını yaptı. 9 Mart 2007’de, WVOMHST [West Virginia Madenci Güvenliği ve Eğitimi Dairesi], LifeShelterTM’nin tüm yer altı kömür madenlerinde kullanılması için onay verdi. Sonrasında, MSHA [Maden Güvenliği ve Sağlığı İdaresi], ABD’deki tüm yer altı madenlerinde sığınak bulunmasını şart koşan yasayı geçirdi.

ChemBio, yeraltında patentli sığınakları kullanma izni verilen ve Çinli olmayan ilk imalatçıydı; bugüne kadar, ChemBio LifeShelterTM patenti altında, tüm dünyada 1600 sığınak kullanılıyor. ChemBio ayrıca, bir CO2 temizleme cihazı için MSHA’dan onay alan tek sığınak imalatçısı durumunda.

 

Site Ekle | URL Ekle | Dizin Ekle